Костел Пречистого Серця Ісуса

Костел Пречистого Серця Ісуса
залиште відгук
м. Чернівці, вул. Бахрушина, 2

Костел Пречистого Серця Ісуса — костел єзуїтів в Чернівцях. Пам’ятка неоготичної архітектури 19 століття. З 1963 року тут розташовувався обласний архів. Починаючи з 1 березня 2010 року храм належить релігійній громаді Римо-Католицької церкви.

На початку вересня 1885 року священиком єзуїтів був призначений отець Симон Тиховськи. Перші служби він проводив у маленькій каплиці. Кількість послідовників єзуїтів росла, з’явилася необхідність негайного будівництва нового костелу. Ініціатива належала отцеві Францишеку Ксав’єру Еберхарду.

Автором проекту костелу став директор Чернівецької вищої Промислової школи професор Ляйцнер. Кошти на будівництво складалися з пожертвувань місцевих вірян та високопоставлених осіб. Початкову вартість будівлі архітектор Ляйцнер визначив у 160 тис. злат. В кінцевому результаті, разом зі скульптурами, дзвонами, більшим органом, і резиденцією, що була побудована з тильного боку костелу, вартість склала 208 тис. злат.

Освячення костелу відбулося 7 червня 1891 року. Львівську митрополію представляв архієпископ Северин Моравський. На освяченні були присутні предстоятелі та віруючі трьох віросповідань: католицького, православного й іудейського.

У міжвоєнні роки свята літургія у костелі проводилася для німецьких та польських віруючих. В 1940—1941 костел продовжував працювати, але перебував під наглядом органів НКВД. У 1945 році, місцева влада передала цей єзуїтський храм віруючим православного віросповідання. Ще через рік костел було відібрано і у православної общини.

Певний час храм було закрито, згодом там розмістили документи обласного архіву. В результаті, більшу частину внутрішнього інтер’єру храму було втрачено. Двома залізобетонними перекриттями, які кріпилися у стінах костелу, внутрішній простір храму розділили на три поверхи. Для зміцнення стелажів архівосховища між колон звели цегельні стіни. Нижні вітражі вікон були знищені, верхні — вціліли.

У 1996 році місцева громада розпочала клопотати про повернення комплексу будівель єзуїтів. Храм повернули місцевій громаді у 2010 році.

Реклама на сайті

Коментарі

вверх