Український Народний Дім у Чернівцях збудований в кінці 19-го століття українською спілкою «Народний Дім», і став центром українського життя у Буковині. Український Народний Дім є пам’ткою архітектури місцевого значення. «Народний Дім» відіграв важливу роль у відродженні української мови та ідентичности перед Першою світовою війною, проводив націотворчу діяльність в період становленням і утвердження української Незалежності.
Будівля «Український народний дім» є власністю українського товариства «Народний Дім» вже понад 125 років, він є пам’яткою історії і охороняється державою.
Ідея заснувати українське товариство «Народний Дім» було проголошена в 1875 році на засіданні товариства «Руська Бесіда». Завдання викладене в першому параграфі Статуту: «Ціль товариства є підпирати і боронити матеріальні і моральні інтереси українців на Буковині».
Одразу після створення товариства постало питання про спорудження власного будинку. Спочатку винаймали приміщення у «Руської Бесіди» та інших.
В 1899 році було проведено перебудову приміщення Народного дому. На той час товариство «Народний дім» мало 159 засновників, серед них — 73 вчителі, 26 урядовців, 21 священик, 12 жінок, 9 професорів, 6 господарів, 4 лікарі, троє міщан, одна громада та чотири товариства. Товариство «Народний Дім» отримало вже двоповерховий будинок. Перед Першою світовою війною майже всі українські товариства знаходилися в приміщенні «Народного Дому».
3 листопада 1918 р. в «Народнім Домі» зібралися українські посли із заступниками всіх українських товариств і з великою радістю вітали проголошення самостійної української держави (УНР). 6 листопада було утворено у «Народному Домі» Українську Національну Раду краю, яка видала «Універсал» до українського народу.
11 листопада 1918 року влада у Буковині перейшла до рук румунів, в Чернівці вступили румунські війська, було проведено обшук у приміщенні Народного Дому і заборонено без дозволу військових користуватись ним. Так тривало до 1920 року.
9 червня 1920 року відбулися перші загальні збори товариства після війни. В 1922 і 1923 роках склалась така ситуація, що українські товариства можуть втратити своє майно, тому 1 лютого 1924 року прийнято рішення про продаж власності Народного Дому українській фінансовій інституції «Кредитний банк у Чернівцях» з головною умовою: відкупу майна згодом. 1 липня 1930 року вирішено відкупити власність, але до згоди з кредитним банком дійшли тільки у січні 1931 року, внаслідок чого все майно повернулося у власність Народного Дому.
З приходом в 1940 році на Буковину радянської влади Український Народний Дім було закрито. В 1944 році, після повернення радянської влади в Чернівці, будинок Народного Дому було передано під клуб НКВС (рос. НКВД), а потім, згідно з Постановою № 61 Чернівецької міської ради від 5 лютого 1945 року, «як збудоване на кошти, зібрані серед селян та інтелігенції Буковини» відведено під Дім учителя. Пізніше тут також розмістили Будинок художньої самодіяльності, Правління обласної спілки письменників, Чернівецький обласний центр народної творчості.
Ініціатором відновлення діяльності товариства «Український Народний Дім» в 1990 році був відомий на Буковині культурно-громадський і політичний діяч Володимир Старик. В березні 1992 року голова Чернівецької міської ради Віктор Павлюк передав першому голові відновленого товариства «Український Народний Дім в Чернівцях» Роману-Івану Заваді ключі від звільнених кімнат Народного Дому.
Першими громадськими організаціями, які розгорнули свою діяльність в приміщенні Українського Народного Дому на початку 1990-х років, були Товариство української мови ім. Т. Шевченка «Просвіта», «Зелений рух Буковини», Спілка Українських Студентів, студентська корпорація «Запороже», Організація українських націоналістів, молодіжна скаутська організація «Пласт». Тут також розмішувалася відновлена газета «Час».
Після відселення обласного Будинку учителя в інше приміщення Товариству «Народний Дім» було повернуто другий поверх споруди, що дало можливість розмістити тут офіси Чернівецької крайової організації Народного Руху України та Чернівецького обласного відділення Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Т. Г. Шевченка.
Народний Дім знову став місцем проведення громадсько-політичних та культурно-освітніх заходів, які тут проводять різні українські організації Буковини.
до 04 грудня 2017
до 28 жовтня 2017
06 вересня 2017
27 червня 2017
вул. Кобилянської, 40
вул. Кобилянської, 53
вул. Головна, 25
вул. Грушевського, 1
вул. Шепетівська, 5
Коментарі