Літературний целанівський центр

Літературний целанівський центр
зірочок - 5, відгуків - 1
м. Чернівці, вул. Кобилянської, 51

facebook

Літературний целанівський центр – це громадське об’єднання кращих знавців літературної спадщини Буковини та культурного менеджменту міста, яке присвячує свою діяльність популяризації мультинаціональної та багатомовної літератури Буковини.

Офіційне відкриття центру відбулося 5 вересня 2014 року. Керівником Літературного целанівського центру в Чернівцях є проф. д-р Петро Рихло, літературознавець, перекладач та дослідник німецькомовного літературного процесу та його складових на Буковині впродовж десятиліть.

У радянський час письменство Буковини презентували дуже однобоко – у кращому разі говорилося про таких класичних українських авторів, як Юрій Федькович або Ольга Кобилянська, творчість яких аналізувалася переважно в народницькому дискурсі або крізь соціальну призму. При цьому літературу після 1944 року, яка продукувалася представниками т.зв. «соціалістичного реалізму», подавали як розквіт і вершинне досягнення літературного розвитку. Ні німецькі чи румунські, польські чи єврейські (передусім їдишимовні) автори Буковини при цьому не бралися до уваги. Тому такі імена, як Карл Еміль Францоз, Міхай Емінеску, Александр Морґенбессер, Альфред Марґул-Шпербер, Ґеорґ Дроздовський, Роза Ауслендер, Мозес Розенкранц, Альфред Кіттнер, Пауль Целан, Ґреґор фон Реццорі, Зельма Меербаум-Айзінґер, Іляна Шмуелі, Елієзер Штейнбарґ, Іцик Манґер, Моше Альтман, Йозеф Бурґ, Агарон Аппельфельд та багато інших, які віддавна відомі на Заході, залишалися в себе на батьківщині майже незнаними. Заснування Літературного целанівського центру, який можна розглядати як аналог надзвичайно популярної в багатьох європейських країнах форми Літературного дому, має на меті виправити цю історичну несправедливість.

Літературний целанівський центр (Paul Celan Literaturzentrum) є пунктом збору, вивчення й презентації забутої або з ідеологічних причин замовчуваної літератури Буковини. Тут відбуваються літературні читання, творчі зустрічі й книжкові презентації, наукові доповіді, виставки й інші культурні заходи. У майбутньому центр матиме бібліотеку первинних літературних текстів та секундарної критичної літератури буковинських письменників, документацію про їхнє життя і творчість, фоно- й відеотеку, літературний архів, конференц-зал тощо. Постійна експозиція про літературну діяльність чернівецьких авторів, які писали німецькою мовою та їдишом, буде комбінуватися зі змінними виставками, що стосуються літературної проблематики.

Літературний целанівський центр покликаний стати літературною установою, яка разом з дирекцією Міжнародного поетичного фестивалю «Meridian Czernowitz», котрий щорічно (початок вересня) проводиться у місті над Прутом, формує його профіль й активно співпрацює при його організації. Вже сама назва фестивалю вказує на тісний зв’язок з творчістю Пауля Целана, для якого меридіан був найважливішим поетологічним поняттям. Сучасні європейські (насамперед німецькомовні) автори, які запрошуються на фестиваль, долучаються, таким чином, до багатої поетичної традиції міста й розвивають її далі. У такий спосіб тут зберігається безперервність літературного розвитку.

Реклама на сайті

Коментарі

вверх