Виставка Ксенії Марченко «Код/Spuren»

Виставка Ксенії Марченко «Код/Spuren»

25 квітня 2019 - 09 травня 2019

Галерея Sweet Art / Steinbarg Gallery (вул. Штейнбарга, 23)

facebook

На чому будується єврейська родина? Які традиції чернівецьких євреїв передаються поколіннями? А які воєнний час стер чи зберіг? У широкому значенні фотосерія є спробою розібратися, який КОД об’єднує людей, зокрема, релігійний, світський, родинний. Героями документальної фотосерії стали єврейські родини, що проживають у Чернівцях та ті, що емігрували у повоєнний час до німецького Дюссельдорфу. Проект складається із фото та текстових історій про особисті традиції родин.

До початку Другої Світової війни чернівецьке єврейське населення складало до 45 тисяч осіб. Хвиля розправи з євреями відбулась лише під час входження румунської армії та німецьких СС. 11 жовтня 1941 року частину міста перетворюють на ґетто, куди потрапило близько 55 тисяч євреїв із передмістя та Чернівців. За півтора місяці усіх їх депортовано до румунського ґетто та у табори Трансністрії, звідки навесні 1944 р. починається повернення приблизно 25 тисяч євреїв. Історики схиляються, що голокост пережила меньша половина. У березні того ж року місто відвойовує радянська армія, єврейські активісти залишаються відновлювати Чернівці і хочуть сформувати представництво міського єврейського населення. Однак радянська влада цього не дозволила. Протягом ще чотирьох років майже 28 тисяч євреїв через румунський кордон виїздять на захід. Серед них були поети Пауль Целан і Розе Ауслендер.

На Буковині оселяються євреї з різних частин СРСР, утім, публічне релігіне життя обмежується двома синагогами та перевірками рабинів радянською владою, що звинувачує євреїв у космополітизмі. За цих умов, євреї намагаються приховати своє походження, змінюючи прізвища на російські чи українські, частіше практикують змішані шлюби. Євреські традиції залишали для вузького родинного кола, організовуючи підпільні богослужіння та святкування єврейських свят вдома. Ситуація змінюється під час Перебудови.

*історична довідка за матеріалами Музей історії та культури євреїв Буковини.

Ксенія Марченко українська документальна фотографка та режисерка, яка цікавиться кросмедіа жанрами. Цінує художність, емоційнійсть, парадоксальність та відповідність форми оповіді історії.

Реклама на сайті

Реклама на сайті

Знайдіть свою подію

Календар подій

Коментарі

вверх