«Штольпершвеллє» або «поріг пам’яті» з’явиться у Чернівцях

«Штольпершвеллє» або «поріг пам’яті» з’явиться у Чернівцях

2 липня перед входом до майбутнього кіно-мистецького центру імені Івана Миколайчука (вул. Головна, 140) відбудеться урочиста закладка пам’ятного знака «штольпершвеллє» – у перекладі з німецької мови – «поріг спотикання» або «поріг пам’яті», повідомляє chernivtsy.eu.

Задля цієї мети з ініціативи Музею історії та культури євреїв Буковини та на запрошення Чернівецької міської ради до міста прибуде автор ідеї вшанування саме у такий спосіб пам’яті жертв геноцидів, вчинених націонал-соціалістами в роки Другої світової війни – відомий німецький архітектор Гюнтер Демніґ. За існуючою традицією він особисто закладе пам’ятний знак, виготовлений у Німеччині у формі продовгуватої бронзової пластини із вигравіюваним надписом.

Таким чином Чернівці стануть 1101 місцем у цілій Європі та 2 містом в Україні (після Переяслав-Хмельницького), де вже існують подібні знаки. Вибір часу і місця також не випадковий. Адже приблизно на тому місці, де в радянський час був збудований кінотеатр «Дружба», що пізніше отримав ім’я Івана Миколайчука, в довоєнний час знаходився стадіон популярного єврейського спортивного товариства «Маккабі». Через близькість останнього до залізничної станції Чернівці-Південна (у той час – Ґрадіна Публіка») він був використаний румунською військовою владою у якості збірного пункту, з якого після переклички і контролю багажу чернівецькі євреї потягами відправлялися на схід до переправи через Дністер.

Депортації тривали щосуботи впродовж червня 1942 року. В ході однієї з останніх акцій, а саме 28 червня, на цьому збірному пункту опинилися молоді чернівецькі поети-початківці Зельма Меєрбаум-Айзінґер та Іммануель Вайсґлас з родинами, батьки Пауля Целана, а також Петера Деманта. Урочиста церемонія закладання меморіального знаку «Штольпершвеллє» відбудеться біля колишнього стадіону єврейського спортивного товариства «Маккабі».

Реклама на сайті

Коментарі

вверх